yükleniyor

SEO Uzmanı

Web siteniz i arama motorlarında yükseltmek için bir Seo uzmanı ile çalışmak dijital pazarlama yöntemlerini etkin kullanmak için yapabileceğiniz en önemli tercih olacaktır. Her işte olduğu gibi dijital işlerde de da işi ehline teslim etmek doğru bir yoldur. Seo uzmanı seo çalışmasında baştan sona tüm sürece dahil olan ve işin başından sonuna kadar görev alan kişidir. Bu meslek dalıda diğer mesleklerde olduğu gibi amatör ve profesyonel bir insan grubundan oluşmaktadır. Seçtiğiniz kişi veya firma optimizasyon çalışmalarını yaparken doğal teknikleri kullanarak siteyi riske etmekten kaçınan ve doğru çalışmaları doğru bir zamanda yapmalıdır.

Müşteri için temel amaç kaliteli bir seo uzmanı ne iş yapar ve başarılı olduğu nasıl tespit edilir sorusunun cevabı olacak şekilde işi iyi bilen bir profesyonel ile çalışmak olacaktır. Yani temel hedef işinin ehli , yetkin, iyi referansları olan birini bulmak ve onunla çalışmaktır.


Seo uzmanı nedir ?

Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralara çıkmak ve ilk sayfaya gelmek için yapılan çalışmalar bütününde başından sonara kadar hizmet veren kişiye denir. İçerik editörü, Yazılımcı, Grafiker, Sosyal Medya Uzmanı ve firma yönetimi ile eş güdümlü olarak çalışır. Herkesin seo alanıda ne işler yapacağını belirler ve bu işleri kendilerine dağıtır. Sonrasında ise işleri yapılıp yapılmadığını denetler.

Verdiğiniz iş ilanı sonrasında görüşme yaparken veya çalışacağınız seo uzmanını ararken şu hususlara dikkat etmeniz başarılı biri ile çalışmanın önünü açacaktır. Bu mesleğin detayları nedir ? bu danışmanlar ne iş yaparlar ?


Neden iyi bir seo uzmanı ile çalışmalısınız ?

 • En az 3 – 4 yıl tecrübesi olmalı
 • En doğal ve kaliteli seo teknikleri ile çalışmalı
 • Kendi sitesinde başarıyı elde etmiş olmalı, kendisine faydası olmayan bir seo uzmanı sizin siteniz için ne kadar fayda sağlayabilir ki ?
 • Başarılı seo referansları olmalı
 • İtibar yönetimi süreçlerine hakim olmalı
 • Kendine has growth hacking teknikleri geliştirmiş olmalı.
 • Eğitim almış olabileceği gibi sokak mühendisi’de olabilirler. Lise mezunu diye bir danışmanı yabana atmamalısınız.
 • Sitesi güncel olmalı ve yaptığı işler hakkında detaylı yazılar yayınlamış olmalı
 • Yüzde % garantili sonuçlar  vaat ediyorsa temkinli yaklaşmalısınız
 • Google veya Yandex ile anlaşmamız var diyorsa görüşmeyi hemen sonlandırın
 • Backlink paketleri gibi önerilere temkinli yaklaşın. Siteniz algoritmik veya manuel olarak ceza alabilir. Oysa doğal çalışmalarda böyle bir tehlike yoktur. Çoğu kişinin doğal olmayan yöntemleri maliyetsiz ve kolay olması sebebiyle tercih ettiğini aklınızdan çıkarmayın.
 • Danışman olarak çalışacağınız kişinin sitesinin whois kaydına bakın. Bu şekilde kaç yıldır sektöründe çalıştığı ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.
 • Güncel bir kaç bilgi edinip kendisine sorun. Örneğin holistik seo nedir,  bana anlatabilir misiniz deyin.
 • Aldığı seo eğitimi var ise bunlar hakkında sorular sorun.
 • Google Analytics, Google Webmaster Araçları ve Yandex Metrica analizlerini iyi derecede yapabilmeli
 • Anahtar kelime araştırması yapabilmeli
 • Rekip seo analizinde profesyonel olmalı
 • Özgün ve kaliteli içerik üretebilmeli
 • Seo araçlarını iyi derecdee kullanmalı ( Ahrefs, Semrush, Ryte, Onpage, Seospyglass, Website Auditor, Screaming Frog, Xenu, Url Profiler vs)
 • Temel grafik prorgamları bilgisine sahip olmalı
 • Google, Yandex, Bing algoritmalarını yakından takip etmeli
 • İngilizce ve Türkçe güncel seo kaynaklarını takip etmeli ve bu konuda bilgi sahibi olmalı
 • Doğal teknikler yerine blackhat hacklink, spam gibi kötü tekniklerden bahsediyorsa bu kişiden uzak durun.
 • Genel olarak web programlama dilleri hakkında bilgi sahibi olmalı, özellikle html hatalarını bulma konusunda iyi olmalı
 • Otomatik seo programları ile çalıştığını söylemesi de sizin için negatif bir algı oluştursun.
 • Başlangıç düzeyde olsa sunucu , hosting yönetimi konularını bilmeli ( Plesk, Phpmyadmin, Cpanel, Directadmin, Litespeed vs. )
 • Site içi seo ( onpage ) kriterlerine ve teknik seo kısmına tam hakim omalı
 • robots.txt ve htaccess dosyası ile ilgili düzenlemeleri yapabilmeli

Seo çalışmasında başarı garantisi verilebilir mi ?

Dijital pazarlama ve internet sektöründeki bazı kişiler biz google ile anlaşmalıyız garantili olarak sizi ilk sayfaya, ilk sıraya getirebiliriz diyebilir. Bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Kullanılan doğal olmayan çalışma yöntemleri ile kısa bir süre içinde ilk sayfaya gelebilirsiniz. Ancak ilk algoritma güncellemesinde siteniz ağır bir şekilde ceza alarak ismi yazıldığında bile çıkmayacak hale gelecektir. Kısa süreli ve doğal olmayan çalışmalar çok risklidir.

Backlink çalışması yapıyor musunuz ?

Çalışmalarımızın çok küçük bir bölümü backlink kökenlidir. Bu nedenle öncelikle internet sitenizin google algoritmalarına uygunluğunun sağlanmasını amaçlıyoruz. İçerik problemleri, teknik seo problemlerinin giderilmesi gibi major konulara odaklanıyoruz. Backlink çalışması ise off page faktörler tarafında kullandığımız tekniklerden sadece bir tanesidir. Bazı firmaların ise tüm felsefesi backlinkten ibarettir. Bu ise başınızı uzun vadede belaya sokmaya yetecektir.

Bizim tavsiyemiz kurumsal seo uzmanı ile çalışmanız olacaktır. Böylece en azından sürekli bilgi alıp ulaşabileceğiniz bir yer olduğundan emin olabilirsiniz. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, İzmit, Bursa, Gaziantep, Konya, Kayseri, Sivas, Tokat veya Türkiye’nin en iyi seo uzmanı gibi sorular için verilecek cevap ancak tecrübe ve referanslar olabilir.

Googde Ads  (Adwords ) harcamalarım düşecek mi ?

Seo çalışmaları sonrasında sitenize gelen organik trafik artacaktır. Ancak bu her zaman reklam gelirinizin düşeceği anlamına gelmez. Her ikisi de farlı kanallardır. Bu yüzden tavsiyemiz tüm kanalları en verimli şekilde kullanmak şeklinde olacaktır.

Seo nedir ?

Bir web sitesini arama motorlarına uygun hale getirme ve belirli kelimelerde üst sıralarda çıkarmak için yapılan çalışmalar bütünüdür. Arama motoru optimizasyonu gibi bir Türkçeleştirme yapılabilir. Ancak genel olarak bir web sitesinin organik trafiğini doğal, arama motorlarının algoritmalarına uygun olarak artırma çabalarıdır.

Seo açılımı nedir ?

Seo nun açılımı Search Engine Optimization dur. Türkçeye tam olarak çevirecek olursak arama motoru optimizasyonu olarak çevirmek gerekecektir.

Dijital pazarlama süreci hakkında bilgi verir misiniz ?

Bir markanın, sitenin internet üzerindeki tüm pazarlama sürecine dijital pazarlama denir. Burada içerik pazarlama, seo, sem, sosyal medya, video pazarlama, e-posta, viral tanıtımlar gibi teknolojiler kullanılır. Kullanılan bu teknolojilerin her biri ayrı uzmanlık alanlarıdır. Seo uzmanı bu alanlardan arama motoru optimizasyonu ( seo ) sürecini yönetir.

Seo uzmanı ne iş yapar ?

Bir danışmanlık işini aldığında öncelikle sektörel rekabet analizi yaparak firma internet sitesinin durumunu tespit eder. Sonrasında rakiplerin durumları hakkında bilgi sahibi olur. Dijital Pazarlama noktasında eksikleri , avantajları, dezavantajları tespit ederek süreç içinde yerine getirmek üzere bir yol haritası hazırlar. İlgili kişilere iş listeleri hazırlar ve bu işlerin yerine getirilip getirilmediğini denetler.

Nasıl seo uzmanı olunur ?

İyi derecede uzmanlaşmış seo uzmanlarına baktığımızda ilk sıradaki etkenin yetenek olduğunu görürüz. Bu nedenle mühendis , programcı, sokak mühendisi her ne olursa olsun seo uzmanı olmak için öncelikli aranan kriter yetenek, ilgi ve alakadır. Sonrasında İngilizce ve Türkçe literatürü iyice analizi etmiş kendi teknikleri ile bilgileri ile bunları yoğurmuş kişilerin iyi derecede seo uzmanı olabildiğine şahit oluyoruz. Seo eğitimi veren bir üniversite bölümü hali hazırda bulunmamaktadır. Yeni yeni üniversite bünyelerinde ve özel eğitimi kuruluşlarında kurslar düzenlenmektedir. En iyi eğitim yönteminin ise birebir eğitimi olduğunu düşünmekteyiz.

Seo uzmanı ne kadar maaş alır ?

Seo uzmanının ne kadar maaş aldığına gelecek olursak ; Bir Ajansa hizmet veren başarılı bir seo danışmanı sabit maaş olarak aylık en az 6000 freelance olarak dışarıdan iş yapan uzmanlar ise  hizmet verdiği her firma için  3500 – 4000 TL fiyat aralığında aylık danışmanlık ücreti alır. Saatlik çalışma ücreti ise 150 TL gibi düşünülebilir. Bununla ilgili olarak Seo fiyatları sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. İş teslimi fiyatları ise projelerin büyüklüğüne göre değerlendirilir. Bu mesleği seçmek veya profesyonel bir seocu olmak için minimum 3 senelik bir tecrübe gerekmektedir.

Türkiye’nin en iyi seo uzmanı kimdir ?

Herkes en iyi olduğunu iddia edebilir. Ancak bize göre en iyi kelimesini kullanmak için hem kendine , hem de müşterilerine yararlılık sağlamış olması gerekir. İyi bir seo uzmanı size vakit ayırmaz ise size faydası olmayacaktır. Yani her firma özelinde iyi bir uzmanla çalışmak önemli olduğu gibi size vakit ayıracak biri ile de çalışıyor olmak son derece önemlidir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!